לחיות עם קומדין -

תסמונת אפלה

לפרטים והזמנות לחץ כאן
תמונה המתאת תסמונת אפלה

תסמונת אפלה

תסמונת אפלה הינה מחלה אוטואימונית, כלומר היא פורצת כתוצאה ממצב בו הגוף תוקף תאים ורקמות השייכים לו עצמו. המערכת החיסונית תוקפת את הגוף, מה שמוביל ליצירת נוגדנים עצמיים. במצב של תסמונת אפלה הגוף מייצר נוגדנים לחלבונים. החלבונים למעשה מיוצרים על ידי המערכת החיסונית המתמודדת עם דלקות שונות המתפתחות בגופנו. בנוסף, החלבונים משתתפים בתהליך קרישת הדם ולכן אותם נוגדנים פוגעים באיזון פקטורי קרישה ועלולים ליצור היווצרות של קריש המסכן את חיינו. המחלה גורמת להפלות חוזרות ולסיבוכים שונים בתהליך ההיריון. תסמונת אפלה מכונה גם תסמונת אנטיפוספולידים שכאמור גורמת להיווצרותם של קרישים דם. במצב של תסמונת אפלה, עלולים להתרחש גם אירועי פקקת הנגרמים כתוצאה מהיווצרות של קריש דם. חסימה של ווריד או עורק מעלה את הסיכוי להיחשף לפקקת בוורידי הרגליים שעלול לגרום לתסחיף ריאתי, שבץ מוחי ועוד. אירועים שונים מחייבים מעבר של בדיקת קרישת דם.

המשמעות של נוגדנים מסוג אפלה בדם

לא כל האנשים שמתגלה בדמם נוגדנים המאפיינים תסמונת אפלה בהכרח סובלים ממנה. לעתים נוגדנים אלו מופיעים בדם כחלק מזיהום ותוך זמן מה נעלמים. התסמונת שכיחה בקרב נשים הנמצאות בגיל הפוריות ונדירה בקרב נשים מעל גיל 50. כאשר מוצאים בדם את אותם נוגדנים, הסיכוי להיווצרות של קרישי דם עולה. במצבים אלו, לרוב יידרש טיפול קבוע באמצעות מדללי דם מסוג קומדין, זאת בכדי למנוע אירועים הנגרמים כתוצאה מקרישיות יתר. גם נשים הסובלות מהפלות חוזרות ונמצאו כנושאות את אותם נוגדנים, יטופלו במהלך ההיריון הבא בתרופות נוגדות קרישה דוגמת הפרין או קלסן בשילוב אספירין המונעת היצמדות של הטסיות זו לזו. נוגדי הקרישה למעשה מעכבים את חלבוני הקרישה וכך מצמצים את תהליך היווצרות קרישי הדם. את הרכב הטיפול קובעים לפי מצבו של המטופל או המטופלת (היריון, קיום קריש דם, מחלות אחרות).

תסמונת אפלה מאובחנת כאמור כתוצאה מאירועים חוזרים המתפתחים מפקקת, הפלות או היווצרות של קריש דם. במצבים אלו המטופל יבצע את כל הבדיקות הנדרשות ויקבל הנחיות רפואיות מדויקות בהתאם למצבו.

להיות מאוזן עם microINR

microINR video 714 440

השאירו פרטים ונציג דין דיאגנוסטיקה יחזור עם כל הפרטים!

כל הזכויות שמורות לחברת דין דיאגנוסטיקה בע”מ 2015
מתעניינים במד קרישה?

הנציגים שלנו ישמחו לעזור, השאירו פרטים ונחזור במהרה