לחיות עם קומדין -

תסחיף ריאתי

לפרטים והזמנות לחץ כאן
תמונה המתאת תסחיף ריאתי

מהם הגורמים לתסחיף ריאתי ?

תסחיף ריאתי הינו מצב רפואי המתרחש כתוצאה מהיווצרות של קריש דם המגיע לריאות וגורם לחסימה של כלי הדם. ברוב המקרים, תסחיף ריאתי נגרם כתוצאה מקריש הנוצר בורידי הרגליים מה שמכונה בשפה הרפואית פקקת ורידים. הקריש מתחיל לנוע לכיוון הריאות וגורם לחסימה. תסחיפי ריאות למעשה חוסמים חלק מכלי הדם, כתוצאה מכך הלחץ הריאתי והלחץ בחדר הימני של הלב עולים מה שיכול להוביל לאי ספיקת לב. גם שומן, בועות אוויר או חלק מגידול סרטני עלולים להיסחף בזרם הדם ולגרום לתסחיף.

למעשה, התסחיף פוגע באספקת החמצן לתאים מה שמונע את תהליך שחלוף הגזים. יש סוגים שונים של תסחיפים ביניהם כאלה שעלולים לסכן את חיינו. קיימים גורמים שונים שיכולים להוביל לתסחיף ריאתי. אנשים הנמצאים בחוסר תנועה מתמיד מעלים את הסיכוי להיווצרות של קריש דם באזור הרגליים מה שמעלה את הסיכון לתסחיף. בנוסף, פקקת ורידים הינה גורם מרכזי בעקבותיו נוצר קריש בוורידי הרגליים מה שמוביל גם הוא לתסחיף ריאתי. יחד עם זאת, היריון, גנטיקה, גידול סרטני, טראומה, אי ספיקת לב, שימוש בגלולות נגד היריון והשמנת יתר מעלים גם הם את הסיכון לחוות תסחיף ריאתי.
התסמינים לתסחיף מלווים בקוצר נשימה, דופק מהיר, נשימה מהירה, ליחה, עילפון, שיעול וכאבים בחזה. נפיחות או אדמומיות ברגליים גם הן נמצאים בין התסמינים לפקקת שעלולה להוביל למצב של תסחיף.

איך מאבחנים?

את המחלה מאבנים באמצעות בדיקות מעבדה הבודקות את בריאות רמת החלבון. בנוסף, בדיקת אולטרסאטנד של הרגליים באמצעותה מאבחנים פקקת ורידים עמוקה, אקו לב המסייע להראות תסמינים מקדימים לאי ספיקת לב ימנית, מיפוי ריאה ובדיקת CT המראה תסחיפים בכלי הדם.

איך מטפלים?

הטיפול הראשוני הינו מתן חמצן. לאחר מכן לרוב מטפלים באמצעות נטילת תרופות נוגדות קרישה המפחיתות את הסיכוי להיווצרות של קרישים מה שמסייע לגוף למנוע מצב של תסחיף נוסף. תרופות מדללות דם לטווח ארוך דוגמת קומדין גם הן ניתנות בהתאם לצורך ולקרישים גדולים מסופק טיפול מפורר קרישים המכונה TPA. במצבים בהם המטופל לא מגיב לטיפול תרופתי, מחדירים מסנן מיוחד החוסם היווצרות קרישים או מבצעים ניתוח. יחד עם זאת, יש חשיבות גבוהה לטיפולי מנע.

תסחיף בהיריון

בהיריון ובזמן הלידה, הסיכון לתסחיף עולה. בזמן הלידה, רמת הדימום מוגברת ולעתים הגוף מתקשה לעצור דימומים אלו מה שמעלה את הסיכוי להיווצרות של קרישי דם ורידיים. בנוסף, כתוצאה מרעלנים הנמצאים בשליה ובמי השפיר נוצרים קרישי דם שעלולים להיסחף דרך מערכת הוורידים אל מערכת הלב והריאות. את התסחיף קשה מאוד לחזות מראש, אך כאשר מזהים את היווצרותו בזמן, ניתן להציל את המצב באמצעות תרופות נוגדות קרישה.

להיות מאוזן עם microINR

microINR video 714 440

השאירו פרטים ונציג דין דיאגנוסטיקה יחזור עם כל הפרטים!

כל הזכויות שמורות לחברת דין דיאגנוסטיקה בע”מ 2015
מתעניינים במד קרישה?

הנציגים שלנו ישמחו לעזור, השאירו פרטים ונחזור במהרה