לחיות עם קומדין -

תסחיף

לפרטים והזמנות לחץ כאן
תמונה המתאת תסחיף

תסחיף מי שפיר ותסחיף ריאתי

תסחיף באופן כללי הינו מצב רפואי מורכב ולא פשוט שעלול להוביל לסיבוכים שונים ובמקרים קיצוניים אפילו למוות. קיימים שני סוגים עיקריים של תסחיפים: תסחיף ריאתי ותסחיף מי שפיר. תסחיף ריאתי מתרחש כתוצאה מקריש דם אשר נע בגוף ולבסוף מגיע לריאות תוך חסימה של כלי הדם. ברוב המקרים תסחיף ריאתי נוצר כתוצאה ממחלת פקקת עמוקה. לעומתו, תסחיף מי שפיר נחשב למקרה נדיר יחסית בו זורמים חלקיקים של מי שפיר למחזור הדם של האישה היולדת, אלו מגיעים בסופו של דבר למערכת הנשימה. היווצרות התחסיף חוסמת את פעולת חילוף הגזים וגורמת להתדרדרות רפואית קריטית במצבה הרפואי. תסחיף ריאתי עלול גם הוא להתרחש אצל נשים יולדות, זאת משום שאצל נשים הרות הסיכון לפקקת ולהיווצרות קרישי דם עולה. אותן נשים הסובלות מקרישיות יתר במהלך ההיריון נוטלות בזמן ההיריון ולעתים גם אחרי הלידה מדללי דם, זאת במטרה למנוע היווצרות של קריש דם. למרות שמדובר בשכיחות נמוכה יחסית, תסחיף מי שפיר עדיין נחשב לאחת הסיבות המרכזיות למותן של יולדות.

מהם התסמינים לזיהוי תסחיף ריאתי ותסחיף מי שפיר?

הפרעות בנשימה, מצוקה עוברית, ירידה ניכרת בלחץ הדם, אובדן הכרה ו/או עילפון, חולשה, דימומים בכבד והתדרדרות במצב הרפואי - אלו הם התסמינים העיקריים לזיהוי מצב של תסחיף משני הסוגים. יש קושי לזהות את היווצרותו של התסחיף מראש ולכן לרוב אין אפשרות למנוע אותו אלא רק לסייע למטופל/ת מבחינה רפואית על ידי מתן מדללי דם. במקרה של תסחיף מי שפיר החשיבות לתזמון הלידה קריטי, יש ליילד את האישה מהר ככל האפשר בכדי להעניק לה טיפול רפואי מתאים.

כיצד נוצר תסחיף?

כאמור, תסחיף ריאתי נוצר כאשר לרוב קריש דם גורם לחסימה של כלי דם. במצב זה קיימת פגיעה בכמות החמצן שעובר לריאות מה שמוביל לאותם תסמינים המצוינים לעיל. בתסחיף מי שפיר לעומת זאת, מי השפיר חודרים למזור הדם של היולדת מה שמוביל לתגובה אלרגית קיצונית. אותה תגובה גורמת לעלייה בלחץ הדם בריאות מה שמוביל לאי ספיקת לב. בהדרגה שני צידי הלב עלולים לקרוס מה שגורם למצוקה נשימתית.

נשים בין גיל 35-40, נמצאות בסיכון גבוה יותר לתסחיף מאשר נשים צעירות. בנוסף, נשים מעשנות, נשים הסובלות מבעיות לב, ליקויים בתפקודי קרישה או נשים הסובלות מלחץ דם גבוה גם הן נמצאות בסיכון. הסיכון לתסחיף ריאתי עולה אצל אנשים הנמצאים בחוסר תנועה, אנשים הסובלים מפקקת ורידים, מעשנים או כאלה להם משקל עודף.

להיות מאוזן עם microINR

microINR video 714 440

השאירו פרטים ונציג דין דיאגנוסטיקה יחזור עם כל הפרטים!

כל הזכויות שמורות לחברת דין דיאגנוסטיקה בע”מ 2015
מתעניינים במד קרישה?

הנציגים שלנו ישמחו לעזור, השאירו פרטים ונחזור במהרה