לחיות עם קומדין -

שבץ מוחי

לפרטים והזמנות לחץ כאן
תמונה המתאת שבץ מוחי

שבץ מוחי

שבץ מוחי המכונה גם אירוע מוחי, מתפתח כאשר מתקיימת הפרעה פתאומית באספקת הדם כלומר חוסר בחמצן לרקמת המוח. מצב זה עלול לגרום לנזק נוירולוגי בלתי הפיך כמו שיתוק, פגיעה חמורה בדיבור, חולשה, הפרעות בתפקודו התקין של המוח, קשיים בהליכה ואף למוות תוך זמן קצר. הדבר החשוב ביותר בעת התרחשותו של שבץ מוחי הוא הטיפול המהיר. בכדי שיתבצע הטיפול המתאים, לאחר שפונה הלוקה בשבץ מוחי לבית החולים, הוא יעבור אבחנה כדי לוודא שאכן מדובר בשבץ מוחי ובכדי שיותאם הטיפול הנכון.

איך מאבחנים?

• בדיקה גופנית - כאשר מבחינים בחולשה של צד אחד בגוף או סימנים המעידים על פגיעה מוחית כגון דיבור שאינו ברור או עיוות במראה הפנים, עולים הסיכויים שאותו אדם עבר שבץ מוחי.
• בדיקות הדמיה כמו CT או MRI, מסייעות להבין את מיקום השבץ ואת סוגו.
• בדיקת אנגיו - את בדיקה זו מבצעים באמצעות צנתר אותו מכניסים אל כלי הדם המוחיים ובעזרת שיקוף בודקים את מצב זרימת הדם. כך ניתן לאתר דימומים או חסימות.

סוגים של שבץ מוחי

קיימים שני סוגים עיקריים של אירוע מוחי. הראשון נקרא אירוע מוח איסכמי המתפתח כתוצאה מקריש דם החוסם עורק שתפקידו להוביל חמצן למוח. קריש זה מכונה תסחיף, זאת משום שהוא נסחף בזרם הדם. הסוג השני של אירוע מוחי נקרא אירוע דימומי המתרחש כתוצאה מדליפה של דם מכלי דם במוח, בדרך כלל כתוצאה מלחץ דם גבוה. אירוע זה נחשב לנדיר ולכן רוב האירועים המוחיים הינם מהסוג הראשון.

איך מטפלים?

הטיפול ניתן בהתאם לאבחנה כלומר לפי סוג השבץ, חומרתו והמהירות שבה אובחן האירוע. רוב הלוקים בשבץ מוחי, מטופלים באמצעות תרופות לדילול דם שמטרתן למנוע היווצרות של קרישי דם נוספים. בנוסף, במצבים מסויימים יקבל המטופל תרופות לפירוק הקריש המסייעות לפתוח את החסימה. כאמור, המהירות שבה יתבצע הפינוי לבית החולים קריטי להצלחתם של שלבי הטיפול המהירים. יחד עם זאת, אדם שאובחן אצלו אירוע מוחי, יאושפז לצורך מעקב וטיפול עד שמצבו יתייצב. השלב הבא הוא שיקום, זאת בכדי לאפשר לאותו אדם ללמוד לחיות עם השינויים שהתפתחו כתוצאה מהאירוע. חשוב לזכור שאירוע מוחי מהווה סיכון ומעלה את הסיכוי לחוות אירוע מוחי נוסף. זו הסיבה שיש לברר את גורמי הסיכון ולטפלם ביסודיות.

להיות מאוזן עם microINR

microINR video 714 440

השאירו פרטים ונציג דין דיאגנוסטיקה יחזור עם כל הפרטים!

כל הזכויות שמורות לחברת דין דיאגנוסטיקה בע”מ 2015
מתעניינים במד קרישה?

הנציגים שלנו ישמחו לעזור, השאירו פרטים ונחזור במהרה