לחיות עם קומדין -

קרישת דם

לפרטים והזמנות לחץ כאן
תמונה המתאת קרישת דם

קרישת דם - איך נוצר קריש דם?

כאשר גופנו מאבד דם באופן נשלט (כמות סבירה), מופעל מנגנון שתפקידו להפסיק את הדימום. כשאנו נפצעים, כלי הדם שלנו ניזוקים ולאזור הפצע מגיעים תאי דם הנקראים טסיות. אותן טסיות מגנות על האזור הפגוע ויוצרים מאין רשת. על הרשת מתיישבים חלבונים ושאר חומרים היוצרים קריש. למעשה, הקריש סותם את מקור זרימת הדם והדימום בשלב כזה או אחר, נפסק. קיימים מצבים בהם תהליך קרישת הדם מופעל באופן שעלול לסכן אותנו. במצבים של ישיבה ממושכת לדוגמא, נוצרים ורידים בשוקיים. אותם ורידים עלולים להוביל להפרעה במנגנון הקרישה. קרישי הדם מסוגלים לזרום עם הדם לכיוון הריאות, מצב רפואי זה מכונה תסחיף ריאות. במצבים בהם קריש הדם מגיע עד לריאות, הוא עלול לגרם לסתימה ולסכן את בריאותינו. תסחיף ריאתי בא לידי ביטוי בכאבים בחזה, בקוצר נשימה ובמקרים חמורים וקיצוניים גורם למוות. לכן, כאשר אובחנה פקקת ורידים - מחלה שבה נוצרים קרישי דם בוורידי הרגליים או הידיים, יש להתייחס אליה ברצינות רבה.

הסיבות להיווצרות קרישי דם

קרישי דם נוצרים בעקבות שלוש סיבות עיקריות: ירידה משמעותית בזרימתו של הדם,גרימת נזק לדופן כלי הדם וכאשר מתפתחת עליה בקרישיות הדם. בנוסף, לחץ על הוורידים ומחלות כרוניות מסוגים שונים או לחלופין אורח חיים שאינו מאוזן, המשלב עישון, השמנת יתר ושאר הרגלים, עלולים גם הם לעלות את הסיכון לקרישת דם.

איך ניתן לזהות פקקת וורידים?

לא תמיד יש סימן מובהק אך, כאב, נפיחות, גפיים אדמומיות וורידים בולטים אמורים לעורר חשד. בנוסף, תסמין המכונה ״רגל לבנה וכואבת״, המסמן גפה חיוורת, זאת לרוב בעקבות חסימה של הוורידים הראשיים המובילים לרגל עלול להוביל לפקקת. גם רגל בצקתית, נפוחה וכחולה עלולה לגרום לנמק של הוורידים. באמצעות בדיקות דם מיוחדות ובדיקות אולטרסאונד ניתן לאבחן פקקת וורידים. בחלק מהמקרים, מטפלים בקרישי הדם באמצעות תרופות הממיסות את הקרישים. מטרת התרופות למנוע היווצרות של קרישי דם חדשים, ולצמצם את הסיכון לחוות תסחיף ריאתי. כל אדם שנוטל את אותן תרופות, מחוייב לביצוע בדיקות קרישת דם סדירות. בעבר ניתן היה לבצע את הבדיקות אך ורק בקופות החולים ובמרכזים הרפואיים, אך בעקבות הטכנולוגיה שהתפתחה ופרצה את גבולותיה בתחום זה, כיום ניתן לבצע חלק מהבדיקות בבית בעזרת מכשיר חכם שמודד את אותם מדדים הנמדדים בבדיקות קרישת הדם.

להיות מאוזן עם microINR

microINR video 714 440

השאירו פרטים ונציג דין דיאגנוסטיקה יחזור עם כל הפרטים!

כל הזכויות שמורות לחברת דין דיאגנוסטיקה בע”מ 2015
מתעניינים במד קרישה?

הנציגים שלנו ישמחו לעזור, השאירו פרטים ונחזור במהרה