לחיות עם קומדין -

קרישה

לפרטים והזמנות לחץ כאן
תמונה המתאת קרישה

הכל על בדיקות קרישה

אנו נחשפים למושגים רפואיים שונים כמו PT, APPT ו- INR, אך לא תמיד בטוחים עד הסוף מה כל מדד בודק ואיך. בדיקות קרישה מתחלקות לרוב ל-3 בדיקות שיחד מרכיבות את הבדיקה כולה. קיימת בדיקה נוספת אותה לא כל מטופל הסובל מקרישיות יתר עובר, אלא בהתאם לשיקול דעתו והמלצתו של הרופא. חשוב להבין שלא בכל מצב בו נראית חריגה מהטווח הנורמלי, הדבר מעיד על מחלה.

מהם 3 המדדים המסייעים לבדוק את יכולת קרישת הדם?

• זמן פרותרומבין - PT- Prothrombin Time: תוצאות בדיקת קרישה זו, מסייעות לנו ללמוד על יכולת הקרישה של הדם בגופנו. את הבדיקה מבצעים לרוב לפני ניתוחים ספציפיים. בנוסף, אנשים הנוטלים מדללי דם דוגמת קומדין מבצעים את הבדיקה לצורכי מעקב. יחד עם זאת, מדד זה יעיל להערכת קרישיות יתר של הדם. ערכי הנורמה לאנשים בריאים שאינם סובלים מליקויים במנגנון קרישת הדם נעים בין 11-13.5 שניות.
• זמן תרומבופלסטין חלקי - PTT, APTT- Partial Thromboplastin Time, Activated Partial Thromboplastin Time: גם בדיקה זו מסייעת לבדוק את יכולת קרישת הדם, אך בשונה מהבדיקה הקודמת, הבדיקה בודקת מסלול שונה המורכב במנגנון קרישת הדם. את הבדיקה מבצעים לפני ניתוחים ספציפיים, במצבים של בעיות בתפקודי הכבד וקרישיות יתר של הדם. ערכי הנורמה הם בין 25-35 שניות.
• INR - International Normalized Ratio
מדד זה מספק אחידות לבדיקות ה- PT. בעזרת בדיקת INR, ניתן להשוות בין הבדיקות השונות, בין בדיקות שהתבצעו במעבדות נפרדות או בין בדיקות שבוצעו באותה מעבדה. מדד INR, מסייע לרופא לנטר את האפקטיביות של אותן תרופות הנלקחות למניעת קרישה של הדם. כך יוכל הרופא המטפל להתאים את המינון האופטימלי למטופל. ערכי הנורמה עבור אדם בריא לבדיקת INR: 0.9-1.4, עבור אדם הסובל מפרפור פרוזדורי: 2-3 ועבור מטופלים בעלי מסתם לב מלאכותי 2.5-3.5.
• בדיקת חלבון פיברינוגן - Fibrinogen
כאמור, לא כל מטופל מבצע בדיקה זו. בדיקה הפיברינוגן, בודקת את כמות החלבון בפלסמה. החלבון נוצר בכבד ומהווה תפקיד קריטי בתהליך הקרישה.

חשוב לציין כי לאנשים הנוטלים קומדין, חל שינוי בערכי ה- INR הרצויים. ערכים גבוהים מהנורמה בבדיקה הראשונה, עלולים להעיד על מחסור בויטמין K, ליקויים בכבד או על מחסור בפקטורי קרישה. בבדיקה השנייה, תוצאות גבוהות המתווספות לחשדות אלו, עלולות להעיד גם על המופיליה (מחלת דם) או על תסמונת המכונה לופוס.

להיות מאוזן עם microINR

microINR video 714 440

השאירו פרטים ונציג דין דיאגנוסטיקה יחזור עם כל הפרטים!

כל הזכויות שמורות לחברת דין דיאגנוסטיקה בע”מ 2015
מתעניינים במד קרישה?

הנציגים שלנו ישמחו לעזור, השאירו פרטים ונחזור במהרה