לחיות עם קומדין -

פרפור עליות

לפרטים והזמנות לחץ כאן
תמונה המתאת פרפור עליות

מהו פרפור עליות?

פרפור עליות או בשמה השני פרפור פרוזדורים הינה מחלה שכיחה הגורמת לפרוזדורי הלב לפעום במהירות בצורה שאיננה סדירה. אותם פרפורים משפיעים באופן ישיר על זרימת הדם במערכת הלב וגורמים לדופק שאיננו פועל באופן סדיר. רוב האנשים הסובלים מפרפור עליות הינם מעל גיל 65. בכדי להבין את הגורמים, התסמינים ואת הדרך לטפל במחלה, נסביר קודם כיצד הלב שלנו בנוי.

הלב הוא למעשה שריר שאת גודלו נהוג לדמות לגודל אגרוף. הוא ממוקם במרכז בית החזה והוא נוטה מעט לצד שמאל. הלב הוא איבר חלול והקירות שלו מורכבים משריר אשר מתכווץ ונרפה בכל פעם.

בלב 2 עליות המכונות פרוזדורים - עלייה ימנית ועלייה שמאלית, שני חדרים - חדר ימני וחדר שמאלי. בזמן שהעלייה מתכווצת מוזרם דם אל תוך החדר דרך מסתם חד כיווני. בזמן שהעלייה רפוייה, מתכווץ החדר ומוזרם דם לכל הגוף דרך החדר השמאלי או לריאות דרך החדר הימני.

בנוסף, בלב יש 4 מסתמים חד כיווניים. הלב פועל באמצעות מערכת חשמלית טבעית המסייעת לתהליך התכווצות מתואם של חדרי הלב. קצב הלב יושפע מצורכי הגוף והוא מקבל אותות עצביים המושפעים מחומרים והורמונים שונים. כאשר נוצר מצב של מעגלים חשמליים שאינם תקינים התוצאה הינה הפרעה בקצב הלב, מה שמפעיל את הפרוזדורים לקצב מהיר מאוד.

מה ירגיש חולה בזמן שחל פרפור עליות?

חולים הסובלים מפרפור עליות חשים סוגים שונים של תסמינים. דופק מהיר ולא סדיר, קוצר נשימה, חולשה כללית, התעלפויות חוזרות, עייפות וסחרחורת הם התסמינים המתאימים לתופעה זו. בנוסף, קיימת תופעה הנקראת פרפור פרוזדורים אסימפטומטי בה מתרחש פרפור עליות ללא תסמינים או בליווי של תסמינים קלים.

למה עלול לגרום פרפור עליות?

בתופעה חשוב לטפל זאת משום שקיים סיכוי שמקרה של פרפור פרוזדורים עשוי במקרה קיצון להוביל לדום לב. בחלק מהמצבים, בעת פרפור עליות לא כל הדם מוזרם מה שמעלה את הסיכוי להיווצרות של קריש דם בתוך הפרוזדור עצמו. קריש דם שאינו מתפרק עלול להגיע לעורק ראשי, ליצור סתימה שתגרום לשבץ מוחי. זו הסיבה שחולים הסובלים מפרפור עליות מטופלים בתרופות נוגדי קרישה, המסייעות להקטין את הסיכויים להיווצרות של קרישי דם. סיבות שונות עלולות לגרום להופעה של פרפור עליות, חלקן קשורות לשליחת אותות עצביים בזמן לא נכון ואחרות לאורח חיים לקוי הכולל שתייה מופרזת של משקאות אלכוהוליים לאורך זמן, בעיות לב כמו אי ספיקת לב, מאמץ גופני חריג ועוד. כאמור, חשוב לטפל במחלה בכדי למנוע מצבים רפואיים שעלולים להוביל לתוצאות בלתי הפיכות.

להיות מאוזן עם microINR

microINR video 714 440

השאירו פרטים ונציג דין דיאגנוסטיקה יחזור עם כל הפרטים!

כל הזכויות שמורות לחברת דין דיאגנוסטיקה בע”מ 2015
מתעניינים במד קרישה?

הנציגים שלנו ישמחו לעזור, השאירו פרטים ונחזור במהרה