לחיות עם קומדין -

נוגדי קרישה ותזונה

לפרטים והזמנות לחץ כאן
תמונה המתאת נוגדי קרישה ותזונה

הקשר שבין נטילת נוגדי קרישה לבין תזונה

תרופות נוגדות קרישה הינן תרופות שמטרתן בראש ובראשונה למנוע היווצרות קרישי דם או לפרק ולהמיס קרישי דם קיימים. תרופות אלו מכונות גם מדללי דם. נוגדי קרישה מתחלקים לשלוש קבוצות. הקבוצה הראשונה הינן תרופות למניעת פקיקי דם הנוצרים בכלי הדם. תרופה מקבוצה זו נקראת אספירין. הקבוצה השנייה הינן תרופות המונעות יצירה של קריש דם על ידי פקטורי קרישה וזו הקבוצה הפופלארית ביותר המכילה תרופה הנקראת קומדין. הקבוצה האחרונה הינן תרופות שמטרתן להמיס קריש דם שכבר נוצר בגוף ולפרק פקיקי דם שנוצרו לדוגמא בעקבות תסחיף ריאתי. אחת התרופות מיני כמה תרופות מקבוצה זו נקראת סטרפטוקינאז.

מטופלים הנוטלים נוגדי קרישה באופן קבוע כחלק מטיפול רציף וממושך, חייבים להיות ערים לתזונה שלהם ולהקפיד על מינונים מסוימים בהתאם להנחיות הרופא המטפל בהם. הסיבה לכך היא שתזונה עלולה לגרום להגברה או להורדה ביעילות התרופה ואף להוביל להתפתחות של תופעות לוואי מסוגים שונים. יחד עם זאת, קיימים נוגדי קרישה שעלולים לפגוע בספיגה של מזוונת אחרים ולהוביל למחסור ברכיבים תזונתיים בגוף.

בהקשר של מנגנון הקרישה, ויטמין K הינו הרכיב שמשתתף בתהליך ולכן אנשים הנוטלין מדללי דם דוגמת קומדין או אספירין, מחוייבים לשמור על מינון קבוע בעת צריכת מזונות המכילים ויטמין K. עלים ירוקים כמו חסה, תרד, כרוב, ברוקולי, פטרוזיליה וכוסברה הם רק חלק קטן מהמזונות איתם יש להיזהר. בנוסף, שילוב של ויטמין E כתוסף חיצוני עלול לגרום לעלייה בהשפעת נוגדי הקרישה ולגרום לליקויים בזמן שבו לוקח לדם להיקרש, מה שעלול להוביל לדימום יתר.

אין הכוונה שלא לצרוך ויטמין K בכלל. מדובר בויטמין חיוני וחשוב המשתתף בתהליך קרישת הדם ויחד עם זאת, מסייע לשמור על צפיפות עצם תקינה. מחסור בו עלול להוביל לדימום פנימי ולעלות את הנטייה לשברים, סדקים, שקיעת סידן והסתיידות של הסחוס. הסיבה שהרפואה מגבילה צריכה של מזונות המכילים ויטמין K בשילוב עם קומדין היא כי אותם מטופלים שלא יקפידו על אותה הגבלה יידרשו לעשות שינוי במינון התרופה מה שעלול להוביל גם הוא לתופעות לוואי רבות. בנוסף, גם עם נטילה של שורשים, צמחי מרפא ותוספי תזונה היעילים בדילול טבעי של הדם כמו כורכום וג׳ינג׳ר לדוגמא יש להיזהר בשל היותם מסוגלים להגביר דימומים. תה ירוק לדוגמא מסייע למנוע חסימות ואף בעל השפעה על דילול הדם, לכן אם אתם שותים אותו באופן קבוע התייעצו עם הרופא שלכם, יכול להיות שיידרש שינוי במינון הקומדין. לסיום, אנשים הנוטלים תרופות לדילול דם באופן קבוע, בכדי למנוע היווצרות של קריש דם חייבים להתייעץ עם הרופא המטפל או עם תזונאית קלינית שתבנה עבורם תפריט מתאים עליו יש לשמור לאורך זמן.

להיות מאוזן עם microINR

microINR video 714 440

השאירו פרטים ונציג דין דיאגנוסטיקה יחזור עם כל הפרטים!

כל הזכויות שמורות לחברת דין דיאגנוסטיקה בע”מ 2015
מתעניינים במד קרישה?

הנציגים שלנו ישמחו לעזור, השאירו פרטים ונחזור במהרה