לחיות עם קומדין -

מנגנון קרישת הדם - ptt

לפרטים והזמנות לחץ כאן
תמונה המתאת מנגנון קרישת הדם - ptt

מהוא מנגנון קרישת הדם?

מערכת קרישת הדם בגופנו מורכבת מטסיות דם שהן למעשה סוג של שברי תאים המצטברים באזור שבו כלי הדם נקרעים. תפקידן של טסיות הדם הינו לסתום את החור ולעודד את תהליך הריפוי של כלי הדם שנפגעו. בנוסף, בתהליך קרישת הדם משתתפים גם חלבוני קרישה הנוצרים בכבד. לעתים, כאשר האחוזים לקרישיות יתר עולים, קיים הצורך לאבחן את תפקוד הכבד ומנגנון הקרישה, זאת בכדי להעריך את מצבו של המטופל ולספק לו את הטיפול המתאים. אחת מהמחלות השכיחות והנפוצות שנוצרות כתוצאה ממחסור גנטי בפקטור קרישה 8, נקראת המופיליה. מכיון ובתהליך הקרישה משתתפים גורמי קרישה רבים, יש לבצע מספר סריקות המסייעות לבדוק האם המנגנון פועל באיזון או בחוסר איזון. קרישת דם תקינה מסייעת למנוע היווצרות של מחלות שונות. במצבים בהם יש חוסר באחד מפקטורי הקרישה באופן גנטי או נרכש, מופר האיזון של מנגנון הקרישה מה שיכול לגרום לאיבוד הכרה ואף במצבים קיצוניים למוות. בהיווצרות של קריש דם, עולה הסיכון לתסחיף כלומר מצב בו אותו קריש נסחף וחוסם את זרימת הדם ללב - מצב רפואי המכונה תסחיף ראתי.

איך בודקים את מנגנון קרישת הדם?

בדיקת PTT ובדיקת PT, מסייעות לקבוע את זמן הקרישה של המטופל תוך הוספה של חומרים לדם עצמו, אלו מזרזים את תהליך הקרישה. בדיקות PT או PTT שאינה תקינה מעידה לרוב על זמן קרישה בעייתי, מה שמחייב בירור לגבי חוסר בגורמי קרישה מסוימים או לנוכחות של מעכבי קרישה הגורמים להארכת זמן הקרישה, ועלולים להוביל למצבים רפואיים סבוכים שונים. בנוסף, קימים סימנים נוספים המעידים על חוסר איזון במנגנון הקרישה הגורם לבעיות בתהליך, ביניהם דימומים רבים שאינם נשלטים, גם כאשר מדובר בפצע קטן, סימנים שנוצרים על העור כתוצאה ממכה ואינם חולפים תוך פרק זמן הגיוני, נמקים, אי ספיק כליות, דימומים תת עוריים ועוד.

הטיפול בבבעיות רפואיות שונות כתוצאה מחוסר איזון במנגנון הקרישה יתבצע בהתאם לסוג המחלה. בחלק מהמקרים, בעיקר כאשר מדובר במחלות גנטיות, הטיפול יהיה ממוקד ויתאפשר על ידי עירוי דם של גורמי הקרישה החסרים. במצבים של מחלות כמו פקקת ורידים או מחלות נרכשות אחרות הטיפול יכלול ניתוח במקרה בו אין אלטרנטיבה או טיפול ממושך על ידי נטילת תרופות נוגדות קרישה.

להיות מאוזן עם microINR

microINR video 714 440

השאירו פרטים ונציג דין דיאגנוסטיקה יחזור עם כל הפרטים!

כל הזכויות שמורות לחברת דין דיאגנוסטיקה בע”מ 2015
מתעניינים במד קרישה?

הנציגים שלנו ישמחו לעזור, השאירו פרטים ונחזור במהרה