לחיות עם קומדין -

הכל על בדיקת INR

לפרטים והזמנות לחץ כאן
תמונה המתאת הכל על בדיקת INR

הכל על בדיקות INR

בדיקת INR היא בדיקה המתבצעת במטרה לקבוע מינון אופטימלי בלקיחת תרופות נוגדות קרישה, דוגמת קומדין. בעזרת תוצאות הבדיקה ניתן להחליט על המינון הנכון, למנוע או להפחית מצב של דימום יתר שעלול להתרחש כתוצאה מאותן תרופות מדללות. בנוסף, הבדיקה חשובה בכדי למנוע מצב עתידי של היווצרות קרישי דם. אנשים הזקוקים למדללי דם הינם לרוב מטופלים שסבלו, סובלים או עתידים לסבול מתופעות רפואיות שונות דוגמת אירוע מוחי, פקקת ורידים, תסחיף ריאתי, השתלת מסתם בלב, התקף לב, פרפור פרוזדורים ועוד.

מה בוחנת בדיקת INR

עד כה הסברנו את החשיבות של הבדיקה ולמה היא תורמת. כעת עלינו לשאול את השאלה איזה מדדים היא בוחנת?. למעשה, בדיקת INR, בודקת את היחס בין הזמן שלוקח לדם להיקרש אצל מטופל ספציפי, מדד זה מכונה PT לבין תוצאה תקינה של אותה בדיקה אצל שאר האוכלוסייה. למעשה, בדיקת PT הינה מדד הבודק את הזמן שלוקח לחלק הנקרא פלסמה, להקריש. בבדיקה זו, מוסיפים במעבדה כימיקלים, אשר גורמים לדם להיקרש, וכך מודדים את הזמן עד שמתבצעת פעולת הקרישה. אצל אנשים בריאים, שאינם נוטלים תרופות לדילול דם באופן קבוע, זמן הקרישה הממוצע נע בין 10-12 שניות. כאשר מבצעים בדיקת INR לאדם שנוטל מדללי דם, הרעיון הוא לשמור על זמן קרישה בין פי 2 ל- פי 3 מהממוצע.

מדוע חשוב לבצע את הבדיקה?

חשוב לשמור על אותם ערכי INR אופטימליים אצל אנשים שנוטלים באופן קבוע מדללי דם, משום שערכי INR נמוכים, עלולים לעלות את הסיכון לשבץ מוחי. ערכים גבוהים לעומת זאת, עלולים להעיד על קרישיות יתר.

כל כמה זמן, יש לבצע את הבדיקה?

בתחילתו של תהליך בו מתבצעת ההתאמה וקביעת המינון של התרופה, המטופל יעבור את הבדיקה בתדירות גבוהה יחסית, של אחת לשלושה ימים. זאת, בכדי שהרופא המטפל יגיע לרמת דיוק מקסימלית בקביעת המינון הנכון של התרופה. בשלב הבא, המטופל יבצע את הבדיקה כל שבועיים עד שלושה שבועות. כך ניתן יהיה לשנות את המינון של המדללים בהתאם לצורך. גם ההרכב התזונתי שנבנה עבור מטופלים הנוטלים מדללי דם, משפיע על המינון. חשוב לציין, שהבדיקה עצמה איננה מסוכנת. במצבים נדירים עלול להתפתח דימום יתר מהדקירה עצמה, תחושת סחרחורת או זיהום. בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים, עוברים לשימוש במכשיר ביתי, באמצעותו ניתן לבצע את הבדיקה בכל זמן ובכל מקום. רמת הדיוק המתקבלת כתוצאה מהבדיקה הביתית הינה מקסימלית ולכן ניטור ביתי הפך לפופולרי במיוחד בקרב הציבור הנוטל באופן קבוע תרופות למדללי דם. מחקרים שניתחו תוצאות של עשרות אלפי מטופלים הראו, כי מטופלים שביצעו בדיקת INR ביתית, נמצאו בטווח המטרה שלהן אחוז גבוה מהזמן, בהשוואה למטופלים שביצעו את הבדיקה במרפאה.

להיות מאוזן עם microINR

microINR video 714 440

השאירו פרטים ונציג דין דיאגנוסטיקה יחזור עם כל הפרטים!

כל הזכויות שמורות לחברת דין דיאגנוסטיקה בע”מ 2015
מתעניינים במד קרישה?

הנציגים שלנו ישמחו לעזור, השאירו פרטים ונחזור במהרה