לחיות עם קומדין -

בדיקת PT

לפרטים והזמנות לחץ כאן
תמונה המתאת בדיקת PT

מהי בדיקת PT?

מטרתה של בדיקת PT הינה לבחון את יעילותן של תרופות למדללי דם שתפקידן למנוע מצב של היווצרות קרישי דם. תוצאות הבדיקה מאפשרות לעקוב אחרי מצבו הרפואי של המטופל וכך לדעת האם יש צורך להפחית או להגדיל את מינון התרופה. בנוסף, בעזרת תוצאות בדיקת PT, ניתן לאבחן הפרעות בדימום או חוסר איזון במנגנון הקרישה של הדם.

בדיקה זו מכונה גם זמן פרותרומבין, זאת משום שהפרותרומבין הוא החומר ממנו נוצרים גורמי הקרישה המשתתפים בתהליך קרישת הדם. למעשה, פרותרומבין הינו חלבון הנוצר בכבד. הפרותרומבין עצמו איננו פעיל, אך כאשר מוסיפים לו חומרים נוספים, הופך הפרותרומבין לתרומבין שהוא גורם קרישה הפועל בתור אנזים. התרומבין הופך את החלבון המסיס - פיברינוגן לחלבון שאינו מסיס - פיברין וזהו למעשה השלב האחרון של תהליך קרישת הדם.

בדיקת PT, מסייעת לבדוק את כל תהליך קרישת הדם, אך את החישוב המדויק משווים למדד בינלאומי הנקרא INR. למעשה, בדיקת INR מסוגלת לבדוק את היחס בין בדיקת PT של המטופל עצמו לבין מצב תקין העולה מבדיקת PT נורמלית. טרם מבצעים את הבדיקה, יש להתייעץ עם הרופא המטפל, זאת משום שלרוב כאשר מטופלים נוטלים באופן קבוע מדללי דם, הם יידרשו להפסיק את הטיפול לפני הבדיקה. הבדיקה נמשכת מספר דקות בלבד ובשנים האחרונות מטופלים רבים עוברים לבצע את הבדיקת בעזרת מכשיר ניטור ביתי המאפשר לקבל את תוצאות הבדיקה תוך זמן קצר.

תוצאה תקינה של בדיקת PT נמדדת בהתאם לבדיקת INR. כלומר, מטופלים הנוטלים מדללי דם באופן קבוע אמורים לשמור על יחס של 2-3 בבדיקת INR. זמן הקרישה כלומר זמן PT אמור להיות ארוך פי 2-3 בממוצע. התוצאה התקינה של בדיקת PT הינה בטווח של בין 11-13.5 שניות. במצב בו אחד מגורמי הקרישה נמוך או חסר לגמרי, זמן ה- PT יהיה ארוך יותר. חריגה מהטווח יכול להתבטא במחסור של ויטמין K, בספיגה נמוכה של ברזל בגוף או בדלקות בכבד. לעומת זאת, לתוצאת PT נמוכה לא תמיד יש משמעות והיא עלולה להופיע כתוצאה מהתקף לב.

החשיבות של שמירה על טווח אופטימלי היא כה גבוהה שכן חריגה מהטווח מעלה את הסיכון למצבים רפואיים שונים כמו דימום מוחי למשל.

להיות מאוזן עם microINR

microINR video 714 440

השאירו פרטים ונציג דין דיאגנוסטיקה יחזור עם כל הפרטים!

כל הזכויות שמורות לחברת דין דיאגנוסטיקה בע”מ 2015
מתעניינים במד קרישה?

הנציגים שלנו ישמחו לעזור, השאירו פרטים ונחזור במהרה