לחיות עם קומדין -

בדיקת קרישת דם

לפרטים והזמנות לחץ כאן
תמונה המתאת בדיקת קרישת דם

מהיא בדיקת קרישת דם?

הדם הזורם בגופנו מוביל אל כל איברי הגוף חמצן, מים ומזון. בעזרת הדם, כל תא מוזן ובנוסף הוא גם פועל לפינוי חומרי פסולת ורעלים מהתאים. הדם מכיל מים, כדוריות אדומות המשתתפות בתהליך הולכת החמצן, כדוריות דם לבנות שקובעות את חוזקה של המערכת החיסונית וחלבונים המשמשים להובלת חומרים שונים בגוף. למעשה, קרישת דם הינה יכולתו של נוזל הדם להפוך מוצק כאשר אנו נפצעים, זאת בכדי למנוע מצב של דימום יתר. בתהליך משתפפים מספר גורמי קרישה וחשיבותו מכרעת בשמירה על חיינו, שכן בלעדיו כל חתך קטן היה נגמר במוות. תהליך קרישת הדם מתבצע כחלק ממספר אירועים המתנהלים על ידי קבוצת חלבונים - Clotting Factors. התהליך כביכול אמור להתבצע כשמתקיימת דליפה של דם מחוץ לכלי הדם, זאת משום שבמידה והדם נקרש בתוך כלי הדם, יווצרו קרישי דם מה שעלול לגרום לחסימות ולנזקים שונים. זו אחת הסיבות העיקריות להתרחשותם של התקפי לב - קרישי הדם חוסמים את כלי הדם שאמורים להוביל את החמצן לאזור הלב.

מה בודקים בבדיקת קרישת דם?

בדיקת קרישת דם כוללת בתוכה מספר מרכיבים עיקריים.
• זמן דימום - המטרה של בדיקה זו הינה לבדוק את משך הדימום באזור מסוים בגוף. בבדיקה בודקים את יכולת התגובה של טסיות הדם במצב של פציעה. בדרך כלל, בדיקה זו מתבצעת לפני ניתוחים אצל אנשים שסובלים מדימום יתר.
• בדיקת תפקודי כבד- פרותרומבין הוא חלבון חשוב במערכת קרישת הדם. הבדיקה מתבצעת בעיקר בכדי לבדוק את מצב תפקודו של הכבד, זאת משום שחלבון ה-פרותרומבין, נוצר ברקמת הכבד. במצבים בהם המולקולה של החלבון בעלת מבנה גנטי בעייתי, הדבר עלול לעודד תהליכי קרישה. בבדיקה לוקחים מהמטופל דגימת דם ומוסיפים לה חומרים בכדי להפעיל את מנגנון הקרישה.
• בדיקת PTT- בדיקה זו מודדת את הזמן שלוקח לדם להיקרש בתוף מבחנה, גם כאן מוסיפים לדם חומרים כימיים המזרזים את תהליך הקרישה. מטרת הבדיקה הינה לעקוב אחרי מטופלים הנוטלים באופן קבוע תרופות מדללות דם, בכדי למנוע קרישי דם. תוצאות הבדיקה מסייעות להבין האם מדללי הדם, מדללים את הדם במידה הנכונה.

מי מבצע בדיקת קרישת דם?

בדיקת תפקודי קרישה איננה בדיקה שמבצעים סתם כך. אנשים אשר היו חלק מאירוע החופף לקרישה מוגברת של הדם כמו אירוע מוחי או אירוע לב, מבצעים בדיקה זו. בנוסף, אנשים שעברו אירוע המקביל לדימום מוגבר, אנשים שנוטלים באופן קבוע מדללי דם, אנשים שנמצאים לפני ניתוח ואנשים עם מחלות כבד, זקוקים לבצע בדיקה זו.

מתי עושים את הבדיקה?

את הבדיקה עושים כאשר זקוקים למידע על תפקוד מנגנון הקרישה. ברוב המקרים אנשים הנמצאים לפני ניתוח מבצעים בדיקה זו, משום שמדובר בתהליך פולשני הפוצע את כלי הדם. בנוסף, אותה קבוצת אנשים שהוזכרה לעיל מבצעת את הבדיקה בהתאם להנחיות הרפואיות הניתנות לה. לבדיקה אין הכנות מיוחדות, אלא אם נמצאים לפני ניתוח. אז ייתכן ויבקשו מכם להפסיק ליטול את מדללי הדם ולאחר כמה ימים לבצע את הבדיקה.

להיות מאוזן עם microINR

microINR video 714 440

השאירו פרטים ונציג דין דיאגנוסטיקה יחזור עם כל הפרטים!

כל הזכויות שמורות לחברת דין דיאגנוסטיקה בע”מ 2015
מתעניינים במד קרישה?

הנציגים שלנו ישמחו לעזור, השאירו פרטים ונחזור במהרה