לחיות עם קומדין -

בדיקת גורמי קרישה PTT

לפרטים והזמנות לחץ כאן
תמונה המתאת בדיקת גורמי קרישה PTT

מהם גורמי קרישה?

גורמי הקרישה הם למעשה חלבונים הלוקחים חלק במגוון תהליכים ותגובות כימיות בגופנו התומכים במנגנון קרישיות הדם. אותם גורמים מיוצרים בכבד שלנו ועוברים לזרם הדם במצב של פציעה. הגורמים פועלים בשני מסלולים שונים, זאת בהתאם לסוג הפציעה ומיקומה בגוף. כאשר מתרחשת פציעה ברקמות, מופעל מסלול חיצוני, לעומת זאת אם נפצע כלי דם מופעל מסלול פנימי. במצב של פגיעה, גורם קרישה הנקרא Fibrinogen, הופך לסיבי פיברין היוצרים מאין רשת ומאזנים את מקום הפציעה. הרשת נדבקת למקום הפצוע וטסיות הדם תפקידן ליצור קריש דם יציב. מצב זה למעשה מונע מאיתנו לאבד דם ולאפשר לפצע להחלים. את 12 מתוך 20 גורמי הקרישה, גופנו חייב בכדי שיתקיים תהליך קרישה תקין. במצבים בהם אחד או יותר מגורמים אלה חסר, קיים באופן חלקי או אינו מתפקד, עלול להיווצר מצב של דימום יתר.

מטרתה של בדיקת גורמי קרישה

המטרה של בדיקה זו הינה לבדוק האם אחד או יותר מגורמי הקרישה חסר, קיים בכמויות שאינן מספיקות או לחלופין איננו מתפקד כראוי. את בדיקת גורמי הקרישה מבצעים כאשר התוצאות של בדיקת pt ו/או בדיקת appt אינן תקינות. בדיקת pt ובדיקת appt, מטרתן לבחון האם לנבדק מנגנון קרישה תקין או לקוי. בדיקת pt בודקת את הזמן שלוקח לדם להיקרש, זאת אחרי שמוסיפים לדם מזרזי קרישה שונים. בעזרת תוצאות הבדיקה ניתן לדעת האם קיים מחסור בגורמי קרישה ויחד עם זאת לבדוק את יעילותם של מדללי הדם. גם בדיקת appt בודקת את מנגנון הקרישה, רק שבדיקת pt בוחנת את מסלול הקרישה החיצוני ובדיקת appt את מסלול הקרישה הפנימי. מחסור באותם גורמי קרישה עלול להימצא במצבים של מחלת כבד או מחסור בויטמין K, המשתתף בתהליך הקרישה של הגוף.

בדיקת גורמי קרישה - תוצאות

כאמור, בכדי שיתקיים תהליך קרישה תקין, הגוף זקוק לכמות אופטימלית של גורמי הקרישה השונים. ריכוזים נמוכים של אחד או יותר מאותם גורמים מעיד על תהליך קרישה לקוי. את רמת הנוכחות של גורמי הקרישה מדרגים באחוזים בהתאם לנורמה. את המיון של גורמי הקרישה מבצעים תוך ניתוח תוצאות בדיקות pt ו-appt. בדיקת appt שאינה תקינה מעידה על מחסור בפקטורי 8,9 או 12. בדיקת pt שאינה תקינה מעידה על מחסור בפקטורי 1,2,5,7 או 10. מצב בו שתי הבדיקות אינן תקינות, עלול להעיד על מחסור במסלול משותף או על מחסור מורכב בגורמי קרישה. את הטיפול מתאימים בהתאם לתוצאות הבדיקה של המטופל ומבצעים מעקב רפואי רציף.

להיות מאוזן עם microINR

microINR video 714 440

השאירו פרטים ונציג דין דיאגנוסטיקה יחזור עם כל הפרטים!

כל הזכויות שמורות לחברת דין דיאגנוסטיקה בע”מ 2015
מתעניינים במד קרישה?

הנציגים שלנו ישמחו לעזור, השאירו פרטים ונחזור במהרה