לחיות עם קומדין -

אירוע מוחי

לפרטים והזמנות לחץ כאן
תמונה המתאת אירוע מוחי

אירוע מוחי - איך הוא נוצר, מהם הגורמים וכיצד יש לטפל?

אירוע מוחי נחשב לגורם המוות השלישי בעולם המערבי אחרי התקפי לב וסרטן והוא מופיע כתוצאה מהפרעה בזרימת הדם למוח, בעקבות חסימת כלי דם או בעקבות דימום תוך מוחי. לאחר אינספור של מחקרים שבוצעו בנושא הוגדרו סוגים שונים של אירוע מוחי ביניהם אירוע מוחי קל, אירוע מוחי קשה, אירוע מוחי חולף, שבץ איסכמי, שבץ המורגי, שבץ תסחיפי ועוד, אלו נבדלים זה מזה במורכבות, בעוצמת האירוע ובדרך שבה השבץ התפתח במוח. כאמור, שבץ מוחי מתרחש כתוצאה מירידה חדה באספת הדם. אמנם מדובר באירוע שאינו צפוי, אך אם נהיה מודעים לגורמי הסיכון, נוכל לצמצם בעשרות אחוזים את הסיכוי להתפתחות פתאומית של אירוע מוחי.

לחץ דם גבוה

אחוז גבוה מהאוכלוסייה סובל מיתר לחץ דם - תופעה הפוגעת בזרימה אופטימלית של הדם בעורקים השונים. לחץ דם גבוה גורם לפגיעה בתפקודם התקין של כלי הדם ומעלה את הסיכוי להתפתחות של אירוע מוחי ואף למצבים רפואיים נוספים. לחץ דם תקין יסייע למנוע אירוע מוחי ולכן חשוב לשמור על תהליך טיפולי רציף.

סוכרת

סוכרת הינה מחלה לא פשוטה להתמודדת ובין היתר גם היא פוגעת בכלי הדם, פגיעה שעלולה לגרום לבעיות רפואיות שונות ביניהם התקפי לב, אי ספיקת כליות, פגיעה בראייה ועוד. בנוסף, גם כלי המוח נפגעים מה שמעלה את הסיכוי לחוות אירוע מוחי. חולים בסוכרת נמצאים בסיכון כפול לאירוע מוחי לעומת כאלה שאינם חולים.

כולסטרול

כידוע לכל בגוף קיימים שני סוגים של כולסטרול. כולסטרול ׳טוב׳ הנישא בדם וכולסטרול ׳רע׳ העובר לרקמות. רמות גבוהות של כולסטרול בדם, עלולות להוביל לחסימה של כלי הדם וליצירת קריש דם. על גורם זה עדיין מתקיימים דיונים רבים בחוזקו של הקשר בין רמות גבוהות של כולסטרול רע או לחלופין רמות נמוכות של כולסטרול טוב לבין התפתחות של אירוע מוחי, אך עדיין קיימים נתונים המצביעים על רמות גבוהות של כולסטרול כגורם המהווה סיכון לשבץ מוחי.

קיימים גורמים נוספים המעלים את הסיכון להיווצרות של שבץ מוחי ביניהם עישון, השמנת יתר, נטילת גלולות, צריכה אלכוהול, מצבים של טראומה, דימום, מפרצת מוחית, חסימות על רקע תסחיף ועוד.

איך ניתן למנוע שבץ מוחי?

למרות שמדובר באירוע שקשה מאוד ואף בלתי ניתן לצפות מראש, חשוב להבין שבהחלט ניתן למנוע אותו. מעקב אצל רופא הכולל בדיקות דם, בדיקת אק״ג לבבית ובדיקה לאיתור קרישי דם מסייעות לעקוב אחרי מצבו הרפואי של המטופל. בנוסף, התייעצות עם רופא מומחה לגבי המשך הטיפול בהתאם לתוצאות הבדיקות הרפואיות הינה קריטית למניעת אירוע מוחי. יחד עם זאת, במצבים רבים מטופלים סובלים מעודף שומנים בדם, כולסטרול גבוה, סוכרת ושאר בעיות רפואיות המתפתחות מתזונה לקויה ולכן תפריט המותאם על ידי דיאטנית קלינית יסייע בהפחתת אותם גורמים המוזכרים לעיל. הימנעות מעישון, הפסקת נטילת גלולות מונעות היריון גם הם חלק חשוב בתהליך. נשים הנוטלות גלולות ויחד עם זאת מעשנות באופן קבוע נמצאות בסיכון מוגבר לאירוע מוחי, זאת משום שעישון סיגריות מעלה את הסיכון להיווצרות קריש דם. אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה, פעילות גופנית והימנעות מהרגלים המעלים את הסיכון לאירוע מוחי לא רק ישמרו על בריאות גופכם לאורך שנים אלא ישפרו את איכות החיים באופן ניכר.

להיות מאוזן עם microINR

microINR video 714 440

השאירו פרטים ונציג דין דיאגנוסטיקה יחזור עם כל הפרטים!

כל הזכויות שמורות לחברת דין דיאגנוסטיקה בע”מ 2015
מתעניינים במד קרישה?

הנציגים שלנו ישמחו לעזור, השאירו פרטים ונחזור במהרה